Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Zamiast dożywocia kara 25 lat pozbawienia wolności
Zamiast dożywocia kara 25 lat pozbawienia wolności PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku, z powodu apelacji wniesionych przez obrońców oskarżonych od wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie, zajmował się sprawą zabójstwa niepełnosprawnego Piotra G. Do zdarzenia doszło w kwietniu 2013 roku w Olsztynie.

Sąd Apelacyjny w dniu 5 listopada 2014 r. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że złagodził orzeczone kary w stosunku do oskarżonych Joanny G. i Jacka Pawła P. do wysokości 25 lat pozbawienia wolności. Zasądził też od Joanny G., Jacka Pawła P. i trzeciego z oskarżonych Łukasza Szczepana K. solidarnie kwotę 1200 złotych na rzecz występującej w tej sprawie oskarżycielki posiłkowej. W pozostałej części Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał zaskarżony wyrok w mocy. Orzeczenie jest prawomocne.

Sprawą tą w I instancji zajmował się Sąd Okręgowy w Olsztynie (sygn. akt II K 240/13) wydając wyrok w dniu 14 maja 2014 r. Uznał oskarżonych winnymi zabójstwa Piotra G., i na podstawie art. 148 § 1 k.k. skazał żonę pokrzywdzonego Joannę G. oraz jej bliskiego przyjaciela Jacka Pawła P. na karę dożywotniego więzienia, zaś Łukasza Szczepana K. na 15 lat pozbawienia wolności.

Wymienieni w nocy 30 kwietnia 2013 roku, wywabili poruszającego się na wózku inwalidzkim Piotra G. w zarośla między osiedlami Nagórki i Jaroty w Olsztynie. Mężczyźni zrzucili go z wózka, bili, kopali i dusili powodując śmierć pokrzywdzonego. Ciało ofiary następnego ranka znalazł przypadkowy przechodzień.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

 Olsztyn, dnia 6 listopada 2014 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.