Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił 3 protesty wyborcze
Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił 3 protesty wyborcze PDF Drukuj artykuł

Sąd Okręgowy w Olsztynie do dnia 12 lutego 2015 rozpatrzył większość z 56 protestów wyborczych złożonych po wyborach samorządowych 2014. Trzy z nich zostały uwzględnione, dwa postanowienia są już prawomocne.

- W sprawie INs 301/14 sąd stwierdził nieważność wyborów Rady Miejskiej w Jezioranach w okręgach nr 14 i 15 i postanowił  wygasić mandat dwojga radnych oraz  nakazać powtórne wybory w tych okręgach. W jednej z miejscowości w gminie Jeziorany w wyniku błędnie sporządzonych spisów wyborców 26 osób z jednego okręgu oddało głosy w drugim. Tymczasem różnice głosów między osobami wybranymi do rady wynosiły odpowiednio 2 i 4 głosy.

- W sprawie INs 319/14 sąd  stwierdził nieważność wyborów do Rady Miejskiej w Piszu w okręgu nr 8, nakazał ponowne wybory w tym okręgu i wygasił mandat wcześniej wybranej kandydatki. W tym przypadku w jednej komisji w Piszu błędnie wydano 14 kart do głosowania z jednego okręgu wyborcom przypisanym do drugiego okręgu. Różnica między kandydatami wynosiła 1 głos.

- W sprawie INs 321/14 sąd stwierdził nieważność wyborów do Rady Miejskiej  w Orzyszu w okręgu nr 2, wygasił mandat wybranej osoby i nakazał powtórzyć losowanie. Podstawą uwzględnienia protestu był fakt, że losowanie przewidziane w przypadku gdy dwoje kandydatów uzyskuje równą liczbę głosów, przeprowadził nieuprawniony organ. Postanowienie w tej sprawie jeszcze się nie uprawomocniło.

Z pozostałych protestów Sąd Okręgowy w Olsztynie 8 oddalił, 13 pozostawił bez nadania dalszego biegu, 13 protestów zwrócił ze względu na braki formalne, 5 przekazał do innego sądu (protesty KKW SLD Lewica Razem przekazane do SO w Warszawie), 5 (z gminy Jeziorany) połączył do wspólnego rozpatrzenia, 3 protesty zostały cofnięte bądź załatwione w inny sposób .

Pozostało do rozpatrzenia 6 protestów.  Sprawy te w Sądzie Okręgowym w Olsztynie zostały wyznaczone na dni 20.02, 25.02 i 26.02.2015r.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 13 lutego 2015 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.