Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Uciekając porwaną taksówką spowodował śmiertelny wypadek
Uciekając porwaną taksówką spowodował śmiertelny wypadek PDF Drukuj artykuł


Na łączną karę 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 18 marca 2015 r. skazał Daniela J. (sygn. akt II K 1398/14). Sąd orzekł wobec oskarżonego dodatkowo środek karny - zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze. Nadto oskarżony ma naprawić szkodę wyrządzoną właścicielowi skradzionego i zniszczonego wskutek wypadku samochodu.

Daniel J. (ur.1991 r. w Ciechanowie) został uznany za winnego wszystkich trzech stawianych mu w akcie oskarżenia zarzutów:
- po pierwsze tego, że 30.10.2014 r. w Olsztynie przy ul. Zimowej, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, dokonał rozboju (kradzieży po przednim użyciu przemocy) wobec właściciela taksówki;

- po drugie: tego samego dnia kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości na drodze krajowej nr 16 w okolicach ul. Lubelskiej w Olsztynie umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nie dostosował prędkości do panujących warunków). W rezultacie, stracił panowanie nad kierowanym przez siebie pojazdem. Samochód wypadł z drogi i uderzył w barierki ochronne oraz słup oświetleniowy. Pasażer pojazdu (drugi ze sprawców rozboju), na skutek odniesionych w wypadku obrażeń, poniósł śmierć na miejscu;

- po trzecie, Daniel J. został uznany za winnego tego, że kierował samochodem w stanie nietrzeźwości wynoszącym blisko 0,70 mg/l (ok.1,4 promila) w wydychanym powietrzu i naruszając zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, który w styczniu 2014 r. orzekł wobec niego Sąd za podobne przestępstwo.

Wyrok nie jest prawomocny. Kwalifikacja prawna czynów: art. 280 § 1 k.k. (pierwszy czyn), art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. (drugi czyn) i art. 178a § 4 k.k. (trzeci czyn). 

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 19 marca 2015 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.