Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Zabójstwo w „Święto Niepodległości”
Zabójstwo w „Święto Niepodległości” PDF Drukuj artykuł

 

10 listopada 2015 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności  Adama N. (l.25).
Adam N. został uznany winnym obydwu zarzutów, pod którymi stanął przed Sądem Okręgowym w Olsztynie.

Po pierwsze tego, że  w dniu  11 listopada 2014 r., przy ulicy Syreny w Biskupcu oskarżony dokonał zabójstwa Józefa O. - działając z zamiarem ewentualnym zabójstwa, usiłując dokonać rozboju na osobie Józefa O.,  groził  natychmiastowym użyciem przemocy, a następnie wielokrotnie uderzał  go pięścią i kopał całym ciele, również uderzał drewnianym kołkiem itp., domagając się pieniędzy,  ale zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na fakt, że pokrzywdzony nie miał ich przy sobie, a  także z uwagi na przyjazd funkcjonariuszy Policji.  W trakcie zdarzenia Józef O. doznał licznych obrażeń m.in. licznych złamań kości czaszki z obfitym krwiakiem podpajęczynkówkowym oraz złamań  żeber, co skutkowało obustronną odmą. Mimo udzielonej pomocy lekarskiej pokrzywdzony zmarł następnego dnia.

Po drugie, Adam N. został również uznany winnym tego, że kilka chwil wcześniej, 11 listopada 2015 r. działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, po uprzednim wybiciu okna i wyważeniu drzwi dostał się do wnętrza mieszkania Józefa O., gdzie usiłował dokonać kradzieży pieniędzy. 

Za oba czyny, których oskarżony dopuścił się w warunkach recydywy (tj. w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej 6 miesięcy kary pozbawienia wolności będąc skazanym za umyślne przestępstwo podobne)  Sąd wymierzył mu łączną karę 25 lat pozbawienia wolności.

Wyrok nie jest prawomocny. Kwalifikacja prawna czynów z art. 148 § 2 pkt 2 k.k. w zb. z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 280 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i w zw. z art. 64 § 1 k.k. oraz z art. 279 § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 17 listopada 2015 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.