Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Przemycali narkotyki w przewodzie pokarmowym i naturalnych otworach ciała
Przemycali narkotyki w przewodzie pokarmowym i naturalnych otworach ciała PDF Drukuj artykuł


11 grudnia 2015 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie 14 osób, mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, oskarżonych o przemyt narkotyków. Po procesie trwającym od sierpnia 2014 r. do grudnia 2015 r. (24 terminy rozprawy) Sąd uznał Piotra Leona B. (ur. 1970) winnym tego, że w Polsce (Lidzbark Warmiński, Olsztyn) Holandii, Norwegii, Szwecji, Brazylii, Japonii założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu przemyt i obrót znacznymi ilościami środków odurzających w postaci kokainy, heroiny, marihuany i substancji psychotropowych w postaci amfetaminy i tabletek ekstazy. Piotr B. został też uznanym winnym  tego, że w tym samym okresie kierował realizacją tego procederu przez kontaktowanie kurierów z odbiorcami narkotyków w wyżej wymienionych krajach, organizowanie dostaw, wyjazdów po narkotyki, opłacanie kurierów i ich pobytów w obcych krajach, negocjowanie cen i rozliczanie kurierów. Piotr B. został skazany na karę łączną 7 lat pozbawienia wolności oraz przepadek ok. 428.000 złotych tytułem zwrotu korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa.

Podstawa prawna skazania art. 258 par. 3 kk oraz art. 18 par.1 kk w związku z art. 55 ust 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29.07. 2005 w zw. z art. 12 kk w zw. z art. 65 par. 1 i 64 kk.

W tej samej sprawie na karę 5 lat pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem tytułem próby na okres 10 lat, zwrot korzyści majątkowych w kwocie ok. 190.000 złotych oraz  oddanie pod dozór kuratora skazany został także m.in. Daniel Tadeusz S. (ur. 1971) oskarżony o przynależność do grupy przestępczej (art. 258 par. 1 kk)  oraz o to, że  „pod ścisłym nadzorem Piotra B.” brał udział w organizowaniu międzynarodowego przemytu narkotyków.  Daniel S., który swoją postawą przyczynił się do ujawnienia licznych okoliczności sprawy,  skorzystał z nadzwyczajnego złagodzenia kary (art. 60 par. 3 kk i art. 6 kk.).

Pozostali oskarżeni:  kierowcy i kurierzy, którzy w różnym okresie i z różną częstotliwością na trasach Holandia – Szwecja, Norwegia, Polska - Szwecja, Norwegia, ale także Brazylia-Japonia, Holandia-Japonia, przewozili narkotyki (jednorazowo nawet ok. 1200 gramów) połknięte w przewodzie pokarmowym, bądź ukryte w naturalnych otworach ciała, zostali przez Sąd Okręgowy w Olsztynie skazani na kary od 2 lat pozbawienia wolności (z warunkowym zawieszeniem ich wykonania) do 5 lat pozbawienia wolności, grzywnę i przepadek korzyści majątkowych (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych) osiągniętych z przestępstwa.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 15 grudnia 2015 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.