Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Nadleśnictwo Srokowo odzyskało Wilczy Szaniec
Nadleśnictwo Srokowo odzyskało Wilczy Szaniec PDF Drukuj artykuł

 

Dnia 21 stycznia 2016 r. w V Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Olsztynie ogłoszony został wyrok w sprawie z powództwa Wilcze Gniazdo Joint Venture  Spółki z o.o. z siedzibą w Warszawie przeciwko Skarbowi Państwa  reprezentowanemu przez Nadleśnictwo Srokowo (sygn. akt VGC 131/15).

Sąd oddalił powództwo spółki, która wnosiła o   ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia umowy dzierżawy terenu byłej kwatery Hitlera w Gierłoży pod Kętrzynem.

Spółka Wilcze Gniazdo, która użytkowała historyczny obiekt od lat 90-tych, nową umowę  dzierżawy na okres 20 lat zawarła ze Skarbem Państwa  w wyniku wygranego przetargu w 2012 roku.

W marcu 2015 r.  Skarb Państwa  reprezentowany przez Nadleśnictwo Srokowo, właściciel terenu, na którym znajdują się ruiny kwatery  Hitlera wypowiedział umowę dzierżawy.  Jako powód wypowiedzenia podał  brak opłacania czynszu w terminie, brak realizacji zadań inwestorskich (m.in. ścieżki historycznej) oraz nie nawiązanie  współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sąd uznał, że każdy z tych powodów mógł stanowić samodzielną podstawę do wypowiedzenia umowy dzierżawy,  tym samym uznał je za skuteczne i oddalił pozew spółki Wilcze Gniazdo.

Wyrok jest nieprawomocny , przysługuje od niego apelacja do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 22 stycznia 2016 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.