Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Fioletowe wstążeczki w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości
Fioletowe wstążeczki w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości PDF Drukuj artykuł

 

23 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony był Dzień Wymiaru  Sprawiedliwości, którego formą uczczenia była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów, przedstawicieli zawodów prawniczych.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości ma charakter ogólnoeuropejski.  Inicjatorem jego ustanowienia jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, zaś w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iusticia”. Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość.  Ideę ustanowienia 23 maja Dniem Wymiaru Sprawiedliwości poparła Krajowa Rada Sądownictwa. Obchody miały pokazać  jedność środowiska i znaczenie jakie dla demokratycznego państwa, obok władzy ustawodawczej i wykonawczej, ma niezależna władza sądownicza.
Tego dnia w wielu sądach na terenie całego kraju organizowane były Otwarte Dni Sądów.

Aktualnie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie można oglądać wystawę fotograficzną sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Barbary Kokoryn zatytułowaną: „Sędzia w nowym Wymiarze”, a na V piętrze sportowe trofea pracowników sądu. 

IMG 1732
fot. Barbara Kokoryn

 

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 24 maja 2016 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.