Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Grozili i użyli przemocy, żeby odzyskać dług. Dostali kary w zawieszeniu
Grozili i użyli przemocy, żeby odzyskać dług. Dostali kary w zawieszeniu PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z 5 stycznia 2017 r. skazał na kary więzienia w zawieszeniu czterech mężczyzn za używanie gróźb i przemocy w celu odzyskania swoich wierzytelności. Na wszystkich oskarżonych sąd nałożył także kary grzywny.

Piotr P. (ur. 1987 r.), na którym ciążyło najwięcej, bo aż sześć zarzutów, został skazany na karę łączną 2 lat więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Sąd nałożył na niego także obowiązek zapłaty grzywny w wysokości 32 tys. zł.

Taką samą karę w zawieszeniu dostał Michał Sz. (ur. 1984 r.), tyle, że w jego przypadku wysokość grzywny została określona na 25 tys. zł.

Tym samym wyrokiem na karę 10 miesięcy w zawieszeniu na okres 3 lat został skazany Aslambek S. (ur. 1984). Ma on również do zapłaty grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Z kolei ostatni z oskarżonych - Aslan A. (ur. 1981 r.) - został skazany na karę łączną 1 roku i 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Sąd nałożył na niego również grzywnę w wysokości 5 tys. zł. Mężczyzna ten został uznany winnym zarówno zarzutu użycia przemocy i gróźb podczas odzyskiwania swojej wierzytelności, jak i kilku innych czynów polegających na tym, że w latach 2010 - 2014 podając się za Abulkhana K., obywatela Federacji Rosyjskiej, wyłudził kartę pobytu w Polsce.

Sąd podając ustne motywy tego wyroku zwrócił jednak uwagę, że kiedy latem 2014 r. wybuchła tzw. afera Czeczenów, powiało w Olsztynie grozą. Tymczasem okazało się, że oskarżeni próbowali tylko odzyskać swoje pieniądze, przy czym w pewnym momencie przekroczyli pewną granicę i użyli w tym celu gróźb i przemocy. Sąd podkreślił jednak, że nie była to żadna „gangsterka”, czy „bandyterka”, lecz jedynie próba odzyskania swoich pieniędzy.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Olsztynie w listopadzie 2014 roku. Zawierał 17 zarzutów, które w większości dotyczyły właśnie przestępstw związanych ze stosowaniem gróźb i przemocy wobec dwóch osób w celu wymuszenia od nich zwrotu wierzytelności w kwotach od 30 do ponad 100 tys. zł (tj. o czyn z art. 191§2 kk).

Według ustaleń prokuratury tych przestępstw mieli dopuścić się dwaj obywatele Polski, Piotr P. (ur. 1987 r.) i Michał Sz. (ur. 1984 r.) oraz dwaj obywatele Federacji Rosyjskiej, Aslambek S. (ur. 1984 r.) oraz Aslan A. (ur. 1981 r.). Czyny opisane w akcie oskarżenia miały być przez nich popełnione w latach 2012 – 2014 na terenie Olsztyna oraz w jednej z miejscowości w powiecie olsztyńskim, przy czym oskarżeni mieli uczynić sobie z tego typu nielegalnych działań stałe źródło dochodu.

Wyrok z 5 stycznia nie jest prawomocny.

Oprac. Marcin Wojciechowski, Obsługa Medialna Rzeczników Prasowych Sądu Okręgowego w Olsztynie


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.