Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Prawomocny wyrok za próbę przekupstwa celnika
Prawomocny wyrok za próbę przekupstwa celnika PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 11 stycznia 2017 r. utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji skazujący Piotra K. za próbę przekupienia celnika z przejścia granicznego z Rosją.

Akt oskarżenia zawierał cztery zarzuty przeciwko Piotrowi K. (ur. 1978 r.). Najpoważniejszy z nich dotyczył próby przekupstwa polskiego celnika pracującego na przejściu granicznym z Rosją (tj. art. 229 § 3 kk).

Według ustaleń prokuratury Piotr K. miał dopuścić się tego przestępstwa 24 maja 2015 r. w Kętrzynie. Tego dnia K. widząc przechodzącego ulicą J.U. (celnika z polsko-rosyjskiej granicy), którego znał tylko z widzenia, zaprosił go do swojego samochodu, a następnie zaproponował, że za każdy przejazd przez pas graniczny, na którym J.U. będzie pełnił służbę, zapłaci mu 100 lub 50 zł w zależności od ilości przewożonych papierosów. Celnik nic nie odpowiedział na taką propozycję i wysiadł z auta. Jednak o treści tej rozmowy szybko poinformował swoich przełożonych. Dzięki temu sprawą w dalszej kolejności zajęła się policja, która ustaliła, że Piotr K. trudni się przemytem wyrobów akcyzowych z Rosji do Polski. W rezultacie pozostałe zarzuty dotyczą właśnie przemytniczej działalności Piotra K., m.in. przewozu przez granicę rosyjsko-polską dużych ilości papierosów.

Sąd Rejonowy w Kętrzynie wyrokiem z 17 października 2016 r. uznał Piotra K. winnym wszystkich zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 4 lat, a także grzywnę w wysokości 23 tys. zł. Sąd uzasadniając wyrok podkreślił, że oskarżony swoim postępowaniem godził w prawidłowe, bezstronne działanie osób sprawujących funkcje publiczne. Sąd podkreślił też, że stopień społecznej szkodliwości przypisanego mu czynu jest znaczny.

Piotr K., jako, że nie przyznał się do próby przekupstwa celnika, odwołał się od tego wyroku. Jednak Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 11 stycznia 2017 r. utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Wyrok ten jest już prawomocny.

Dodajmy, że celnik za swoją wzorową postawę otrzymał od swoich przełożonych dyplom oraz nagrodę pieniężną.

Oprac. Marcin Wojciechowski


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.