Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd za dwukrotną próbę włamania do bankomatów w Olsztynie
Sąd za dwukrotną próbę włamania do bankomatów w Olsztynie PDF Drukuj artykuł

 

W środę 25 stycznia 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces dwóch mężczyzn podejrzanych o próbę kradzieży z włamaniem do dwóch bankomatów w Olsztynie. Grozi im za to kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Na ławie oskarżonych zasiedli 37-letni Mirosław C. oraz 27-letni Andrzej S. Prokurator oskarżył obu mężczyzn o to, że w maju 2015 r. w porozumieniu z jeszcze innymi osobami usiłowali dokonać dwóch kradzieży z włamaniem do bankomatów znajdujących się na terenie Olsztyna (tj. z art. 279 kk). Andrzej S. dodatkowo odpowiada za to, że w maju 2015 r. podrobił dokument w postaci umowy kupna-sprzedaży pojazdu terenowego Jeep Grand Cherokee (tj. z art. 270 § 1).

Z aktu oskarżenia wynika, że pierwszego przestępstwa Mirosław C. oraz Andrzej S. mieli dopuścić się w nocy 22 maja 2015 r. przy ul. Płoskiego w Olsztynie. Według ustaleń prokuratury sposób ich działania był następujący: po uprzednim podważeniu panelu bankomatu stojącego przy sklepie i podczepieniu do sejfu stalowej liny zamocowanej drugim końcem do samochodu terenowego marki Jeep Grand Cherokee, usiłowali wyrwać sejf i dostać się do jego wnętrza, w którym znajdowały się pieniądze w kwocie 175 tys. zł. Oskarżeni tego celu jednak nie osiągnęli, ponieważ nie zdołali pokonać zabezpieczeń bankomatu.

Obaj mężczyźni są oskarżeni także o to, że nocą 26 maja 2015 r. w podobny sposób próbowali ukraść pieniądze z bankomatu  znajdującego się przy supermarkecie na ul. Barcza w Olsztynie. W sejfie było ponad 110 tys. zł. Ale i tym razem podejrzani nie osiągnęli celu, bo nie byli w stanie pokonać zabezpieczeń bankomatu. Warto jednak dodać, że zostali też dostrzeżeni przez mieszkańców pobliskich bloków, którzy o próbie włamania do bankomatu powiadomili policję. Dzięki temu policjanci podjęli pościg za autem terenowym, w którym miały przebywać w sumie trzy osoby. Uciekinierzy nie reagowali na sygnały dźwiękowe i świetlne, a jeden z nich w pewnym momencie wyrzucił na drogę ostro zakończone przedmioty, tzw. krzyżaki, które miały unieruchomić radiowozy ścigających ich policjantów. Pościg zakończył się dopiero w okolicach miejscowości Szczęsne w powiecie olsztyńskim. Funkcjonariusze ujęli wtedy Mirosława C. oraz Andrzeja S., a trzeciego z mężczyzn nie udało się zatrzymać do tej pory.

Obaj skarżeni podczas rozprawy w dniu 25 stycznia 2017 r. przyznali się tylko do próby kradzieży z włamaniem do bankomatu przy ul. Barcza w Olsztynie, po której zostali zatrzymani przez policjantów. Andrzej S. przyznał się także do zarzutu podrobienia dokumentu.

Termin następnej rozprawy sąd wyznaczył na 24 kwietnia.

Beata Grzybek

Wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 25 stycznia 2017 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.