Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sprawa Jacka W. wraca do prokuratury
Sprawa Jacka W. wraca do prokuratury PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie na posiedzeniu w dniu 8 lutego 2017 r. postanowił przekazać Prokuratorowi Okręgowemu w Białymstoku sprawę Jacka W. w celu uzupełnienia. W ocenie sądu braki w śledztwie są na tyle istotne, że powodowałyby potrzebę odraczania rozpraw, a tym samym uniemożliwiłyby wydanie orzeczenia w rozsądnym czasie.

Jacek W. (ur.1954 r.) wyrokiem Sądu Okręgowego w Suwałkach  z dnia 13 czerwca 2003 r. został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności za to, że w nieustalonym dniu w okresie od 16 kwietnia do 26 maja 1999 r. działając wspólnie z innymi osobami, po uprzednim porwaniu, przetrzymywaniu w metalowej klatce i torturowaniu, dokonał zabójstwa Tomasza S., po czym jego zwłoki rozkawałkował i ukrył, w tym w Jeziorze Pluszne. Dodatkowym celem tych działań było zmuszenie Tomasza S. do przyznana się do udziału w zamachu bombowym na Krzysztofa A.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w 2005 r. utrzymał w mocy ten wyrok. A rok później Sąd Najwyższy oddalił kasację obrońcy Jacka W. uznając ją za bezzasadną.

Tymczasem w dniu 28 października 2014 roku Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie udziału innych nieustalonych osób w dokonaniu zabójstwa Tomasza S. w 1999 r. w miejscowości Pluski. Stało się to po tym, jak w styczniu 2014 r. odkryto szkielet mężczyzny, który został zidentyfikowany jako Tomasz S. Miejsce to, przyznając się do uduszenia mężczyzny, wskazał Wiesław S. 

Na skutek wniosku obrońcy Jacka W. wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 21 listopada 2014 r. wznowiono postępowanie sądowe, uchylono wspomniane wyroki Sądu Okręgowego w Suwałkach i Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, a sprawę przekazano do merytorycznego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie.

Jednak na posiedzeniu w dniu 8 lutego 2017 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał postanowienie o zwrocie sprawy do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Sąd uzasadniając to postanowienie stwierdził, że w obecnej sytuacji jest bezsporne, że ustalenia poczynione dotychczas w obu wspomnianych wyżej postępowaniach karnych wzajemnie się wykluczają. W ocenie sądu tylko zwrot tej sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa o ustalenie tożsamości ofiary, a może i ofiar, których fragmenty ujawniono w sierpniu 1999 r. oraz ich związku z osobą Jacka W. pozwoli rozwiązać skomplikowaną obecnie sytuację procesową.

W ocenie sądu śledztwo prowadzone przez prokuratora okręgowego w Białymstoku wykazuje istotne braki, których uzupełnienie w postępowaniu sądowym powodowałoby znaczne trudności. Sąd stwierdził, że wymagałoby to wręcz przeprowadzenia postępowania przygotowawczego niemalże od nowa. Sąd musiałby wówczas wykonywać czynności typowe dla postępowania przygotowawczego, co spowodowałoby przekształcenie jego roli w organ, którego obowiązkiem było należyte przeprowadzenie takiego postępowania. A taka sytuacja w ocenie sądu jest niedopuszczalna.

Postanowienie sądu nie jest prawomocne.

Sędzia SO Olgierd Dąbrowski-Żegalski

Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 8 lutego 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.