Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Podejrzany list powodem ewakuacji olsztyńskiego sądu
Podejrzany list powodem ewakuacji olsztyńskiego sądu PDF Drukuj artykuł

 

Tajemnicza przesyłka pocztowa , która we wtorek rano została otwarta w Sądzie Okręgowym  w Olsztynie, była powodem ewakuacji z budynku wszystkich pracowników i interesantów . Alarm bombowy okazał się fałszywy.

We wtorek rano pracownik sekretariatu II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Olsztynie otworzył list, w którym znajdowało się ostrzeżenie, że w budynku sądu są ukryte trzy bomby. W przesyłce była też umieszczona koperta z niezidentyfikowaną zawartością. Kierownictwo sądu o zaistniałej sytuacji natychmiast poinformowało odpowiednie służby.  

Po godz. 9 na miejscu była policja, kilka zastępów straży pożarnej , w tym pluton chemiczny, oraz karetka pogotowia. Z uwagi na to, że nikt nie mógł już wejść do budynku sądu, ani go opuścić, zarządzono przerwy w rozprawach. Funkcjonariusze w ciągu kolejnych kilkudziesięciu minut dokładnie przeszukali wszystkie pomieszczenia sądu. Ale nie znaleźli w nich żadnych materiałów wybuchowych.

Jednak ewakuacji nie udało się uniknąć. Z uwagi na to, że w podejrzanej kopercie znajdowała się niezidentyfikowana substancja około godz. 11 budynek sądu musiało opuścić 230 pracowników oraz wszyscy interesanci. Strażacy mogli wówczas zabezpieczyć i poddać dezynfekcji sądowe pomieszczenia, do których  dostarczono tajemniczą przesyłkę.

Koperta z niezidentyfikowaną substancją została dostarczona do laboratorium, gdzie chemicy sprawdzą, czy może ona stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia, czy też nie. Po godz. 14 były juz znane wstępne wyniki badań - w kopercie nie znaleziono nic niebezpiecznego.

Dodajmy, że o godz. 12 pracownicy sądu mogli bezpiecznie wrócić do swoich zajęć. Sędziowie kontynuowali zaplanowane na ten dzień rozprawy.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 21 lutego 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.