Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Utrzymane kary za wyłudzenia podatku VAT
Utrzymane kary za wyłudzenia podatku VAT PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku w dniu 16 lutego 2017 r. utrzymał w mocy kary orzeczone w sprawie o wyłudzenia zwrotu podatku VAT o wartości przekraczającej 45 mln zł.

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 14 marca 2016 r. skazał głównych oskarżonych w procesie o wyłudzenia zwrotu podatku VAT wielkiej wartości. Sąd najsurowszą karę - 10 lat więzienia i 500 tys. zł grzywny - wymierzył 38-letniemu Piotrowi K. z Warszawy. W tej samej sprawie 45-letni Karol J. z Łomży,   oskarżony dodatkowo o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a    także wyłudzenia towarów z firm w Olsztynie, Białymstoku, Warszawie, został   skazany na łączną karę 4 lat pozbawienia wolności i 160 tys. zł grzywny. Trzeci   z oskarżonych 40-letni Kamil Ryszard W. został przez sąd skazany na 3 lata więzienia   i 15 tys. zł grzywny. Wobec tych trzech oskarżonych sąd orzekł solidarnie   obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody w kwocie 45.265.116 zł. (wobec   Kamila Ryszarda W. tylko do kwoty 13.669.100 zł.) oraz przepadek   równowartości korzyści majątkowej: wobec Piotra K. w kwocie 45.265.116 zł., w   przypadku Karola J. w kwocie 10.716.575 zł. zaś Kamila Ryszarda W. w kwocie   150 000 zł.

W tym samym procesie na karę pozbawienia wolności, z   warunkowym zawieszeniem jej wykonania i grzywnę, sąd skazał jeszcze pięcioro innych   osób odgrywających w procederze wyłudzeń  mniejszą rolę. W ten sposób   Sąd Okręgowy w Olsztynie zakończył ostatnie, ze ściśle powiązanych, ze sobą   postępowań. Zarzutami objętych było w nich sumie 88 osób oskarżonych o to, że   w latach 2009-2011 dokonali szeregu oszustw polegających na wyłudzeniu   towarów, ale przede wszystkim wyłudzeniu od Skarbu Państwa zwrotu podatku   VAT. Przestępcza działalność oskarżonych polegała na rejestrowania   działalności gospodarczej w Olsztynie, Gietrzwałdzie, Sorkwitach i wielu   innych miejscowościach kraju oraz masowego wystawiania nierzetelnych faktur.   Opiewały one na fikcyjne usługi telekomunikacyjne na rzecz firm mających   siedzibę m.in. na terytorium Brytyjskich Wysp Dziewiczych i Stanów   Zjednoczonych. Działania grupy doprowadziły do strat Skarbu Państwa w kwocie   ponad 45 milionów złotych, sprawcy dodatkowo usiłowali wyłudzić kwotę   przekraczającą 50 milionów.

Obrońcy oskarżonych wnieśli apelacje od wyroku Sądu   Okręgowego w Olsztynie. Jednak Sąd Apelacyjny w Białymstoku po rozpoznaniu   sprawy sześciu oskarżonych, w tym Piotra K. oraz Kamila Ryszarda W., w dniu   16 lutego 2017 r. utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji.

Wyrok ten jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 22 lutego 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.