Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Oskarżony o napady na sklepy w Olsztynie usłyszał wyrok
Oskarżony o napady na sklepy w Olsztynie usłyszał wyrok PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z 1 marca 2017 r. skazał na trzy i pół roku więzienia Przemysława K. oskarżonego o napady na osiedlowe sklepy. Sąd ukarał go również grzywną w wysokości 1 tys. zł oraz zobowiązał do naprawienia szkody.

Prokuratura oskarżyła Przemysława K. (ur. 1985 r.) o dokonanie w 2015 roku trzech napadów na sklepy znajdujące się przy ulicach Mroza i Malewskiego w Olsztynie. Oskarżony miał dopuścić się tych czynów w bardzo krótkich odstępach czasu (25 i 26 kwietnia oraz 1 maja), a sposób jego działania za każdym razem był podobny: wchodził do sklepu i grożąc użyciem gazu pieprzowego żądał od sprzedawczyni wydania pieniędzy. W dwóch przypadkach dopiął swego celu zabierając 300 zł oraz wyroby tytoniowe o wartości około 1,3 tys. zł. Natomiast w jednym przypadku sprzedawczyni zdążyła uruchomić alarm, co spłoszyło napastnika.

Przemysław K. zarówno w trakcie postępowania przygotowawczego, jak i przed sądem nie przyznał się do winy.  Jednak w środę 1 marca 2017 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał K. za winnego zarzucanych mu czynów (zostały one zakwalifikowane, jako przestępstwo z art. 280 § 1 kk) i skazał go za to na trzy i pół roku więzienia. Sąd wymierzył mu również karę 1 tys. zł grzywny oraz zobowiązał do naprawienia wyrządzonej szkody.

Sąd podając ustne motywy wyroku stwierdził, że kara wymierzona Przemysławowi K. jest adekwatna i sprawiedliwa. Sąd wziął bowiem pod uwagę wysoki stopień szkodliwości społecznej czynów popełnionych przez oskarżonego oraz to, że w przeszłości był on już karany. W ocenie sądu nie można też zapominać, że  Przemysław K. dokonywał napadów na kobiety, które w momencie tych zdarzeń przebywały w sklepie samotnie, przy czym w jednym przypadku była to kobieta w ciąży. Taki sposób działania oskarżonego niewątpliwie odbił się bardzo negatywnie na kondycji psychicznej pokrzywdzonych osób.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 2 marca 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.