Strona główna Aktualności Symulacja rozprawy sądowej w Olsztynie z uczniami I LO w roli głównej
Symulacja rozprawy sądowej w Olsztynie z uczniami I LO w roli głównej PDF Drukuj artykuł

 20170315 103037 copy copy

Symulacja rozprawy sądowej to jedna z głównych atrakcji pierwszego ogólnopolskiego Dnia Edukacji Prawnej, który 15 marca 2017 r. był obchodzony w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Przypadający na 15 marca Dzień Edukacji Prawnej jest inicjatywą Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. To wydarzenie ma szczególny charakter, ponieważ jego celem jest promocja szeroko rozumianej wiedzy o prawie w naszym społeczeństwie, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia w sądach na terenie całego kraju zostały przeprowadzone działania, które w atrakcyjny i przystępny sposób przybliżały uczniom funkcjonowanie instytucji prawnych.

Rozprawa w wykonaniu licealistów

Nie inaczej było w Olsztynie. Jedną z głównych atrakcji Dnia Edukacji Prawnej była symulacja rozprawy sądowej w wykonaniu uczniów trzecich klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie. Licealiści - pod opieką nauczyciela Roberta Szczepkowskiego i przy wsparciu merytorycznym sędziego Olgierda Dąbrowskiego – Żegalskiego, wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie - pracowali nad symulacją blisko trzy tygodnie. W tym krótkim czasie młodzi ludzie sami wymyślili zarzut oskarżenia dotyczący zbrodni z obyczajowym tłem i przygotowali scenariusz rozprawy, a następnie odgrywali scenę po scenie wcielając się, także poza godzinami lekcyjnymi, w rolę sędziów, prokuratora, adwokatów, oskarżonej i świadków.

Ciąża i zabójstwo architekta

Rozprawa rozpoczęła się w środę o godz. 10 w sali 36 Sądu Okręgowego w Olsztynie. Wśród publiczności było m.in. kilkudziesięciu uczniów I LO w Olsztynie, a także dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni. Śledzący rozprawę zaraz po otwarciu przewodu sądowego przekonali się, że sprawa nie jest błaha, bo dotyczy dosyć brutalnego zabójstwa architekta Piotra, do którego doszło w Walentynki w Olsztynie. O popełnienie tej zbrodni prokurator oskarżył 28 letnią Zofię, która jednak nie przyznała się do winy. Kobieta wyjaśniła, że feralnego dnia odwiedziła Piotra (był żonaty z Julią), żeby powiedzieć mu, że jest z nim w ciąży. Jednak Piotr zamiast wesprzeć Zofię, zaczął namawiać ją do aborcji, a kiedy ta zaprotestowała, miał rzucić się na nią. Zofia zeznała, że w obronie własnej chwyciła za ciężką statuetkę, która stałą na biurku i uderzyła nią Piotra w głowę. W trwającej blisko godzinę rozprawie było kilka zwrotów akcji, przez co jej finał nie był wcale oczywisty. Przesłuchania świadków, dowody w postaci nagrania prywatnej rozmowy, czy dociekliwe pytania zadawane przez obrońców oskarżonej, sprawiały, że na twarzach widzów nie jeden raz pojawił się wyraz uznania dla uczniów I LO. Nieoczekiwanie dla wszystkich sprawcą zabójstwa okazał się jeden ze świadków, "kochanek" żony zabitego architekta.

Przed wydaniem wyroku sąd udał się na naradę.

Pomocnik Ubezpieczonego

W tym czasie sędzia Olgierd Dąbrowski – Żegalski zaprezentował publiczności Pomocnik Ubezpieczonego, który powstał we współpracy z nauczycielami i młodzieżą Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie. „Pomocnik” to informator, który powstał z myślą zwłaszcza o osobach starszych, żeby w prosty i jasny sposób przybliżyć im prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej. Sędzia wyjaśnił również młodzieży, jaki jest sens organizowania w sądzie takich wydarzeń, jak chociażby symulacja rozprawy. – Z wizytą w sądzie jest trochę tak, jak z wizytą u lekarza, tzn. zdecydowana większość ludzi nie lubi tam chodzić. Tymczasem podejmowanie takich działań, jak symulacja rozprawy, ukażą młodym ludziom realny obraz naszej pracy, a przy okazji ocieplą nieco wizerunek sądów – tłumaczył.

Co stanie się z Zofią?

Po krótkiej naradzie sąd ogłosił wyrok i uniewinnił Zofię. Sąd uznał, że kobieta uderzając Piotra w głowę rzeczywiście broniła się przed jego atakiem. Zaś „kochanek” żony pokrzywdzonego faktycznie wykorzystał to zdarzenie, aby zemścić się na mężu swojej "kochanki" i…dobił go zadając mu dwa śmiertelne ciosy.

Na koniec uczniowie biorący udział w symulacji zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wszyscy otrzymali też sądowe upominki, m.in. kubki i długopisy. Jak podsumowali swój występ na prawdziwej sali rozpraw? – Dla mnie była to przede wszystkim doskonała okazja, żeby dowiedzieć się na czym polega praca sędziego – mówiła Emilia Banaś, która wcieliła się w rolę przewodniczącej składu sędziowskiego. – Co prawda, przygotowanie tej symulacji wymagało od nas sporego wysiłku, ale muszę też przyznać, że robiliśmy to z ogromną przyjemnością.

Uczniowie biorący udział w symulacji rozprawy to: Emilia Banaś, Diana Redkiewicz, Magdalena Dawidowicz, Zofia Walska, Adam Ciejek, Alan Szewczak, Dominika Rutkowska, Julia Jurczak, Dominik Ossowki, Monika Sobieraj, Bartłomiej Reszka, Martyna Wdowska, Kajetan Żyliński.

Organizatorem symulacji rozprawy był Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie oraz Sąd Okręgowy w Olsztynie.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z symulacji rozprawy:

TW170315 253

TW170315 235

20170315 100819

20170315 100952

20170315 101116

P1140497

P1140499P1140507

20170315 100935

P1140515

P1140521

20170315 103827 copy

20170315 104821 copy

20170315 110131

 

Sędzia Olgierd Dąbrowski – Żegalski

Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 15 marca 2017 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.