Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Surowa kara za porwanie i brutalne pobicie
Surowa kara za porwanie i brutalne pobicie PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 14 marca 2017 r. wydał wyrok skazujący w sprawie Adriana K. i Łukasza G. oskarżonych o uprowadzenie i dotkliwe pobicie 41-letniego mężczyzny. Czyn, którego dopuścili się wobec pokrzywdzonego, sąd zakwalifikował, jako pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem.

Adrian K. (ur. 1991 r.) oraz Łukasz G. (ur. 1989 r.) byli oskarżeni o to, że 16 czerwca 2016 r. na ul. Mazurskiej w Olsztynie zaczepili 41-letniego Piotra G., po czym stosując wobec niego przemoc - w postaci ciosów rękami i uderzeń aluminiową pałką - wepchnęli go do samochodu. Gdy G. wbrew własnej woli znalazł się już w aucie, napastnicy zabrali mu portfel z pieniędzmi, telefon komórkowy i łańcuszek, ale wcale nie przestali być brutalni. Z aktu oskarżenia wynikało, że bili go również w trakcie długiego przejazdu autem z Olsztyna aż do lasu w okolicy Warszawy, gdzie ostatecznie pozostawili pokrzywdzonego. Mężczyzna w wyniku tego pobicia doznał obrażeń w postaci m.in. stłuczenia głowy ze złamaniem kości nosa i zatoki szczękowej. Natomiast motywem takiego działania oskarżonych miały być rozliczenia finansowe między nimi a pokrzywdzonym.

Adrian K. oraz Łukasz G., którzy w przeszłości byli już karani za podobne przestępstwa, zostali zatrzymani 19 czerwca 2016 r., a następnie tymczasowo aresztowani. W dniu 14 marca 2017 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał obu oskarżonych winnych uprowadzenia i pobicia Piotra G., przy czym zakwalifikował ten czyn, jako pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem (art. 189 § 3 kk).

Adrian K. został skazany na karę 4 lat i 6 miesięcy więzienia, a Łukasz G., który częściowo przyznał się do winy i wyraził skruchę, na karę 3 lat i 9 miesięcy więzienia. Obaj mężczyźni zostali ukarani także grzywną w wysokości po 400 zł. Od obu oskarżonych na rzecz pokrzywdzonego Piotra G. zostało zasądzone również odszkodowanie w kwocie 500 zł oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę w wysokości 10 tys. zł.

Sąd podając ustne motywy wyroku zwrócił uwagę, że pokrzywdzony Piotr G. w trakcie całego zdarzenia nie stawiał żadnego oporu. Tymczasem oskarżeni, zwłaszcza podczas przejazdu samochodem z Olsztyna w okolicę Warszawy, niemal bez przerwy zadawali mu serie ciosów, co jest już szczególnym udręczeniem.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, 20 marca 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.