Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara więzienia za wyrzucenie psa przez okno
Kara więzienia za wyrzucenie psa przez okno PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 21 marca 2017 r. utrzymał w mocy wyrok dwóch miesięcy więzienia dla Jarosława R. za znęcanie się nad psem. Sąd zwrócił uwagę na prewencyjny wydźwięk tej kary, wskazujący społeczeństwu, jak należy traktować zwierzę.

Jarosław R. (ur. 1959 r.) był oskarżony o to, że wieczorem 20 stycznia 2016 r. w Lidzbarku Warmińskim wyrzucił swojego psa przez okno mieszkania znajdującego się na pierwszym piętrze. Zwierzę upadło na ośnieżony betonowy chodnik i w rezultacie doznało m.in. stłuczeń i bolesności tylnych kończyn.

Sąd pierwszej instancji wyrokiem z 9 listopada 2016 r. uznał Jarosława R. za winnego zarzucanego mu czynu (z art. 35 ust. 1 a Ustawy o ochronie zwierząt) i skazał go za to na karę dwóch miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec niego także zakaz posiadania zwierząt na okres 2 lat oraz nawiązkę w wysokości 500 zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim wniósł obrońca Jarosława R. argumentując, że kara wymierzona jego klientowi jest zbyt surowa.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 21 marca 2017 r. utrzymał w mocy zaskarżony wyrok. Sąd podając ustne motywy takiego rozstrzygnięcia uznał, że kara 2 miesięcy więzienia nie jest rażąco surowa. Natomiast ma ona także wydźwięk prewencyjny, wskazujący społeczeństwu, jak należy traktować zwierzę.

Wyrok jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 21 marca 2017 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.