Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Początek procesu w sprawie zanieczyszczenia środowiska w Korszach
Początek procesu w sprawie zanieczyszczenia środowiska w Korszach PDF Drukuj artykuł

 

 W dniu 28 kwietnia 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie rozpoczął się proces Sławomira W. oskarżonego o zanieczyszczenie środowiska w rejonie zakładu zajmującego się recyklingiem akumulatorów w Korszach.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie w grudniu 2016 r. przesłała do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi W., byłemu dyrektorowi do spraw recyklingu ZAP Sznajder Batterien SA w Piastowie.

Sławomir W. został oskarżony o to, że w okresie od 1 lipca 2012 r. do 10 grudnia 2015 r. jako osoba odpowiedzialna za bieżące funkcjonowanie Oddziału Produkcyjnego w Korszach zajmującego się recyklingiem akumulatorów i produkcją czystego ołowiu, zanieczyszczał powietrze, powierzchnię ziemi i wodę ołowiem w strefie co najmniej 200 metrów od miejsca lokalizacji tego zakładu. Według ustaleń prokuratury zanieczyszczenie substancjami (w szczególności ołowiem) emitowanymi przez zakład mogło zagrozić zdrowi ludzi mieszkających na tym terenie, a także mogło spowodować zniszczenie w świecie zwierzęcym w znacznych rozmiarach (tj. czyn z art. 182 § 1 k.k.).

Prokurator w uzasadnieniu aktu oskarżenia wskazał, że na skutek licznych skarg okolicznych mieszkańców zakład w Korszach był poddany kontrolom, w szczególności przez WIOŚ w Olsztynie, podczas których miały być stwierdzone nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami. W trakcie śledztwa uzyskano też opinię Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, z której ma wynikać, że zakład w Korszach spowodował wyraźne zanieczyszczenie głównych elementów środowiska w jego sąsiedztwie.

Proces Sławomira W. rozpoczął się w dniu 28 kwietnia 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie. Oskarżony nie przyznał się do winy i złożył wyjaśnienia. Kolejne terminy rozprawy został wyznaczony na 3, 9 i 12 czerwca 2017 r.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, 28 kwietnia 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.