Strona główna Aktualności Uczniowie z wizytą w Sądzie Okręgowym w Olsztynie
Uczniowie z wizytą w Sądzie Okręgowym w Olsztynie PDF Drukuj artykuł

 

20170523 084829 1

Sąd Okręgowy w Olsztynie świętował Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji w holu sądu została otwarta wystawa plakatów uczniów z olsztyńskiej podstawówki. Młodzi ludzie, którzy tego dnia odwiedzili gmach sądu, mogli też dowiedzieć się, na czym polega praca sędziego.

W dniu 23 maja 2017 r. obchodziliśmy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Z tej okazji w holu budynku Sądu Okręgowego w Olsztynie została zorganizowana wystawa plakatów wykonanych przez uczniów olsztyńskiej Szkoły Podstawowej nr 13. Wszystkie zaprezentowane prace zostały przygotowane w ramach projektu „Dzieciaki z Zatorza przedstawiają: Prawa Ludzi Dużych i Małych” zrealizowanego wspólnie przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie, Sąd Okręgowy w Olsztynie oraz SP nr 13. Uczniowie na przełomie kwietnia i maja br. pracowali nad plakatami, na których podali, uzasadnili i zilustrowali najważniejsze w ich odczuciu prawa człowieka. - Inspiracją do tej wystawy był konkurs na esej o prawach człowieka pod tytułem „Trzy najważniejsze prawa człowieka – uzasadnij wybór”, pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, zorganizowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia i Fundacja Edukacji Prawnej Iustitia – poinformowała pani Barbara Kokoryn, sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie.

We wtorek wystawę obejrzała m.in. grupa 38 uczniów SP nr 13, wśród których byli również autorzy zaprezentowanych prac. Opiekę nad grupą objął sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie Maciej Wasilewski, który podczas spotkania z młodzieżą w sali rozpraw przybliżył informacje na temat zawodu sędziego i działalności sądu. Już na samym początku spotkania uczniowie dowiedzieli się od sędziego, że odwiedzili szczególne miejsce, gdzie rozwiązuje się różnego rodzaju konflikty w oparciu o określone procedury. - Sąd charakteryzuje się tym, że każdy ma prawo - powiem to językiem wojskowym - do ataku i obrony. Dzieje się to na specjalnych salach, gdzie sędzia wysłuchuje obu stron, waży ich racje – wyjaśniał sędzia Maciej Wasilewski.

W trakcie spotkania uczniowie nie byli jednak tylko biernymi słuchaczami. Sami także zadawali sędziemu wiele pytań, m.in.: Jak zostać sędzią?

Tego dnia z wizytą w sądzie byli też uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Waplewie.

Poniżej prezentujemy kolejne zdjęcia z wizyty uczniów olsztyńskiej SP nr 13 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości:

20170523 091617 1

20170523 092058 1

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 23 maja 2017 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.