Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd zawiesił postępowanie w sprawie Jacka W.
Sąd zawiesił postępowanie w sprawie Jacka W. PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 24 lipca 2017 r. zawiesił postępowanie w sprawie Jacka W., oskarżonego o udział w porwaniu i dokonanie zabójstwa. Sąd uznał, że istnieje długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie procesu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie na 24 lipca 2017 r. wyznaczył pierwszy termin rozprawy w sprawie Jacka W. , oskarżonego o udział w porwaniu i dokonanie zabójstwa pokrzywdzonego Tomasza S. Jednak tego dnia proces się nie rozpoczął.

Obrońca Jacka W., a także sam oskarżony na rozprawie w dniu 24 lipca 2017 r. złożyli szereg wniosków, w tym o wyłączenie prokuratora ze sprawy oraz o zawieszenie postępowania do czasu zakończenia śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie w sprawie zabójstwa Tomasza S. oraz innej nieustalonej osoby (do tego ostatniego wniosku przychylił się również prokurator).

Sąd Okręgowy w takiej sytuacji zarządził kilkudziesięciominutową przerwę i udał się na naradę. Po naradzie Sąd postanowił m.in. przesłać do Prokuratura Okręgowego w Białymstoku odpis protokołu z rozprawy w celu ustosunkowania się do złożonego wniosku o wyłączenie prokuratora, a także zawiesić postępowanie w sprawie Jacka W. do czasu zakończenia śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie. Sąd uzasadniając decyzję o zawieszeniu postępowania zwrócił uwagę, że ustalenia śledztwa lubelskiej prokuratury mają kolosalne znaczenie dla sprawy Jacka W. Tymczasem prokuratorskie postępowanie może jeszcze potrwać do końca roku. Sąd uznał zatem, że istnieje długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie tego postępowania sądowego.

Przypomnijmy, że Jacek W. został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Suwałkach na karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 1999 r. Tomasza S. z Suwałk. Jego rozkawałkowane zwłoki miał ukryć w różnych miejscach m.in. utopić w jeziorze Pluszne pod Olsztynem. Gdy w styczniu 2014 r. w innym miejscu odkryto szkielet mężczyzny, który został zidentyfikowany jako rzeczywisty Tomasz S., Sąd Najwyższy wznowił postępowanie w sprawie zabójstwa  i w marcu 2015 r. przekazał sprawę oskarżonego Jacka W. do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Olsztynie.

Postanowienie o zawieszeniu postępowania w sprawie Jacka W. nie jest prawomocne.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 24 lipca 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.