Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd uniewinnił sołtysa obwinionego o niedopilnowanie kota
Sąd uniewinnił sołtysa obwinionego o niedopilnowanie kota PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Rejonowy w Bartoszycach w dniu 17 sierpnia 2017 r.  wydał wyrok uniewinniający wobec Stanisława B., sołtysa jednej z miejscowości w gm. Górowo Iławeckie, obwinionego o niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu kota.

Stanisław B.,  sołtys jednej z miejscowości w gm. Górowo Iławeckiej został obwiniony przez policję o to, że w dniu 10 marca 2017 r. będąc właścicielem kota nie zachował zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia w ten sposób,  że jego kot biegał luzem po drodze (tj. z art. 77 Kodeksu wykroczeń).

Rozpoznaniem wniosku o ukaranie w tej sprawie zajął się Sąd Rejonowy w Bartoszycach. Stanisław B. na pierwszej rozprawie, która odbyła się w dniu 18 lipca 2017 r. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył obszerne wyjaśnienia.

W dniu 17 sierpnia 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Bartoszycach zapadł wyrok uniewinniający Stanisława B. od zarzucanego mu czynu. Sąd Rejonowy orzekł też, że koszty postępowania ponosi Skarb Państwa.

Sąd podając ustne motywy tego rozstrzygnięcia wyjaśnił, że do zarzucanego Stanisławowi B. czynu rzeczywiście doszło. Jednakże w ocenie Sądu brak było społecznej szkodliwości tego czynu. Kot obwinionego swoim zachowaniem nie stworzył nawet potencjalnego zagrożenia dla osób bądź mienia.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 17 sierpnia 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.