Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Sąd Rejonowy w Olsztynie rozpozna sprawę byłego Prezydenta Olsztyna
Sąd Rejonowy w Olsztynie rozpozna sprawę byłego Prezydenta Olsztyna PDF Drukuj artykuł

 

 

Postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2017 r. Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniosku Sądu Rejonowego w Olsztynie o przekazanie sprawy przeciwko Czesławowi Jerzemu M., byłemu Prezydentowi Olsztyna, do rozpoznania innemu równorzędnemu sądowi.

Sąd Rejonowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 30 czerwca 2017 r. wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie sprawy Czesława Jerzego M. do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości.

Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 10 sierpnia 2017 r. nie uwzględnił wniosku o przekazanie sprawy.

Sąd Najwyższy uzasadniając swoją decyzję nie podzielił zawartych we wniosku Sądu Rejonowego argumentów, które wskazywały m.in., że oskarżony to były Prezydent Olsztyna, osoba powszechnie znana, a sprawa jego odwołania w związku z zarzutami sformułowanymi w akcie oskarżenia była przedmiotem referendum przeprowadzonego wśród mieszkańców Olsztyna. Ponadto we wniosku wskazano, że szereg sędziów Sądu Rejonowego w Olsztynie wyłączyło się od prowadzenia sprawy, a w przeszłości sprawa była już przekazana do rozpoznania sądowi innemu niż ten, który miejscowo jest właściwy.

Sąd Najwyższy zwrócił jednak uwagę, że sprawa dotyczy wydarzeń sprzed wielu lat, a oskarżony nie pełni już funkcji prezydenta. W jego ocenie brak jest uzasadnionych podstaw do twierdzenia, że sędziowie sądu w Olsztynie nie mogą rozpoznać tej sprawy bezstronnie.

Sprawa przeciwko Czesławowi Jerzemu M., sygn. II K 424/17, wróciła już do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Sprawa jest bardzo obszerna, zawiera 57 tomów akt. Termin jej rozpoznania nie został jeszcze wyznaczony.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 31 sierpnia 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.