Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok w sprawie mechanika oskarżonego o oszustwa
Wyrok w sprawie mechanika oskarżonego o oszustwa PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 18 września 2017 r. skazał na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności Radosława T., mechanika spod Olsztyna oskarżonego m.in. o oszustwa związane z oferowaniem sprowadzenia pojazdów z zagranicy.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn – Północ oskarżyła Radosława T., mechanika spod Olsztyna, o popełnienie w latach 2012 – 2016 czterech przestępstw na szkodę trzech osób. Dwa z nich dotyczyły oszustw wobec Mariusza P. na kwotę 20 tys. zł oraz Przemysława B. na kwotę 30 tys. zł. Według ustaleń prokuratury oskarżony wprowadził obu pokrzywdzonych w błąd, co do zamiaru sprowadzenia pojazdów z zagranicy, a otrzymane od nich pieniądze przeznaczył na inne cele (tj. art. 286§ 1 kk). Natomiast dwa pozostałe zarzuty dotyczyły przywłaszczenia samochodu osobowego na szkodę Adama J. oraz auta dostawczego i przyczepy na szkodę Mariusza P. (tj. art. 284 § 2kk).

Proces w tej sprawie toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie (sygn. akt II K 476/16). Radosław T. Gdy na rozprawie w dniu 14 września 2017 r. przewód sądowy został zamknięty, Radosław T. w ostatnim słowie poprosił Sąd o uniewinnienie.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z 18 września 2017 r. uznał Radosława T. za winnego popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów i wymierzył mu za to karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego również obowiązek naprawienia szkody, poprzez zapłatę na rzecz Mariusza P. kwoty 40 tys. zł, a na rzecz Przemysława B. kwoty 30 tys. zł.

Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia powiedział, że wina Radosława T. w zakresie wszystkich czterech zarzucanych mu czynów nie budzi wątpliwości. Sąd podkreślił, że sposób działania oskarżonego w stosunku do wszystkich pokrzywdzonych był zasadniczo podobny. Radosław T. korzystając z opinii dobrego fachowca i rzetelnej osoby, którą cieszył się w oczach tych osób z racji kontaktów sprzed kilku lat, pobierał od pokrzywdzonych pieniądze obiecując sprowadzenie pojazdów z zagranicy. Niestety, obietnicy nie dochował, a pieniędzy nie zwrócił.

W ocenie Sądu kara wymierzona Radosławowi T. jest sprawiedliwa i na tyle dolegliwa, że będzie działała wychowawczo i prewencyjnie na oskarżonego.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 18 września 2017 r.


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.