Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem
Wyrok za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem PDF Drukuj artykuł

 

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 20 września 2017 r. skazał Pawła M. oraz Krzysztofa N. na karę 25 lat więzienia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem oraz usiłowanie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Sąd orzekł wobec nich również środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 5 lat, a także zasądził od oskarżonych 50 tys. zł na rzecz jednego z pokrzywdzonych.

Proces przeciwko 19-letniemu Pawłowi M. oraz 29-letniemu Krzysztofowi N. rozpoczął się w sierpniu 2017 r. w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Prokuratura oskarżyła obu mężczyzn o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem swojego znajomego Krzysztofa D. oraz usiłowanie zabójstwa innego znajomego Krzysztofa K. w nocy z 11 na 12 lipca 2016 r. w miejscowości Sławosze w powiecie kętrzyńskim. Według ustaleń prokuratury Paweł M. i Krzysztof N. na kilka godzin przed popełnieniem zarzucanych im przestępstw mieli pić wspólnie alkohol w barze znajdującym się w sąsiedniej wiosce. W trakcie tego spotkania postanowili „dać nauczkę” Krzysztofowi D. (m.in. za pisanie SMS-ów do byłej dziewczyny Pawła M.) i Krzysztofowi K. (tego dnia miał zwrócić uwagę konkubinie Krzysztofa N.). Gdy mężczyźni około godz. 22 wrócili z baru do Sławosz spotkali Krzysztofa K. i namówili go na spożycie alkoholu w okolicach ruin oddalonych o około 100 metrów od budynku, w którym mieszkał. Tam zaczęli go kopać i bić pięściami po całym ciele, zadali mu także kilka ciosów nożem, m.in. w szyję. Krzysztof K. przeżył tylko dzięki udzielonej mu później pomocy medycznej. Niedługo potem pod pretekstem wspólnego spożywania alkoholu oskarżeni sprowadzili w to samo miejsce Krzysztofa D. Kopiąc i uderzając go pięściami po całym ciele, skacząc obunóż po klatce piersiowej, a także zadając mu liczne ciosy nożem i metalową rurką, doprowadzili do jego śmierci.

Obaj oskarżeni podczas pierwszej rozprawy nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili złożenia wyjaśnień. Podali jedynie, że chcieli tylko pobić Krzysztofa D. oraz Krzysztofa K. dając im w ten sposób „nauczkę”.

W dniu 20 września 2017 r. zakończył się proces w tej sprawie. Obaj oskarżeni w ostatnim słowie powiedzieli, że żałują tego, co zrobili. Sąd Okręgowy jeszcze w tym samym dniu ogłosił wyrok, którym skazał Pawła M. oraz Krzysztofa N. na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności. Obaj mężczyźni zostali uznani za winnych zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem Krzysztofa D. Natomiast w odniesieniu do drugiego przedstawionego im zarzutu sąd zmienił kwalifikację czynu i uznał obu oskarżonych za winnych usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Krzysztofa K.

Sąd orzekł wobec oskarżonych również środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 5 lat, a także zasądził solidarnie od oskarżonych 50 tys. zł na rzecz Krzysztofa K. tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Sąd podając ustne motywy wyroku podkreślił, że działanie oskarżonych miało charakter drastyczny i świadczyło o bestialstwie. Oskarżeni działając ze szczególnym okrucieństwem na przemian kopali leżącego Krzysztofa D. po całym ciele, uderzali metalową pałką, skakali po jego klatce piersiowej. Na błagania Krzysztofa D., aby przestali, mężczyźni reagowali jeszcze większą agresją. Kazali mu czołgać się, a w pewnym momencie oddali na niego swój mocz. Bili go tak, przez co najmniej godzinę. Krzysztof N. dodatkowo kilkakrotnie ugodził Krzysztofa D. nożem, w tym w okolice szyi, krtani i w klatkę piersiową.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 20 września 2017 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.