Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Walczą o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w powodzi sprzed 17 lat
Walczą o zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej w powodzi sprzed 17 lat PDF Drukuj artykuł


W dniu 8 listopada 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Bartoszycach rozpoczął się proces, w którym Henryka N. oraz Ewa K. domagają się od Gminy Górowo Iławeckie zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej podczas powodzi w 2000 roku.

Obie powódki wniosły do sądu o wydanie nakazu zobowiązującego Gminę Górowo Iławeckie do zapłaty na ich rzecz zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej, z tą różnicą, że Henryka N. domaga się kwoty 30 tys. zł, a Ewa K. – 60 tys. zł.

Pełnomocnik powódek w uzasadnieniu pozwu wskazał m.in., że w nocy z dnia 2 na 3 lutego 2000 r. doszło do rozmycia zapory wodnej na rzece Młynówce w Górowie Iławeckim, w skutek czego śmierć poniosła Krystyna R. (siostra Henryki N. i matka Ewy K.), a odpowiedzialność za zaistniałe zdarzenie ponosi Gmina Górowo Iławeckie. Pełnomocnik podniósł też, że roszczenia obu kobiet są w pełni uzasadnione szczególnymi, silnymi więzami emocjonalnymi, jakie łączyły je ze zmarłą Krystyną R., a których gwałtowne zerwanie wywołało trwające u nich do dziś poczucie krzywdy i osamotnienia. W jego ocenie zapłata zadośćuczynienia w żądanych pozwem kwotach przynajmniej w części zrekompensuje im krzywdę doznaną w związku ze śmiercią osoby bliskiej.

Pełnomocnik Gminy Górowo Iławeckie wniósł o oddalenie powództwa w całości.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach na rozprawie w dniu 8 listopada 2017 r. przesłuchał w tej sprawie 2 świadków. W kolejnym terminie rozprawy, wyznaczonym na dzień 15 stycznia 2018 r. na godz. 11.30, sąd zaplanował przesłuchanie jednego świadka.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 8 listopada 2017 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.