Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Podejrzani o handel dopalaczami tymczasowo aresztowani
Podejrzani o handel dopalaczami tymczasowo aresztowani PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 17 listopada 2017 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o handel tzw. dopalaczami.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w dniu 16 listopada 2017 r. skierował do Sądu Rejonowego w Olsztynie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 20-letniego Piotra Wojciecha K. oraz 22-letniego Piotra M. Obaj mężczyźni są podejrzani o to, że w okresie od 21 sierpnia do  14 listopada 2017 r., będąc sprzedawcami w sklepie przy ul. Jagiellońskiej w Olsztynie, pod postacią zafałszowanych produktów przeznaczonych do dioram modelarskich, wprowadzili do obrotu szkodliwe dla zdrowia substancje psychoaktywne, w postaci tzw. dopalaczy. Według ustaleń prokuratury podejrzani takim działaniem sprowadzili niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, przy czym uczynili sobie z tego przestępstwa stałe źródło dochodu (tj. o przestępstwo z art. 165 § 1 pkt 2 kk w zw. z art. 12 kk w zw. z art. 65 § 1 kk).

Sąd Rejonowy w Olsztynie uznał wnioski prokuratora za w pełni uzasadnione i w dniu  17 listopada 2017 r. postanowił zastosować wobec Piotra Wojciecha K. oraz Piotra M. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, tj. do dnia 13 lutego 2018 r. W ocenie Sądu jest to uzasadnione potrzebą zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania w tej sprawie. Zebrany w sprawie materiał dowodowy w postaci m.in. zeznań pokrzywdzonych  i świadków, a także opinii biegłego z zakresu modelarstwa oraz opinii biegłego z zakresu fizykochemii wskazuje na duże prawdopodobieństwo, że obaj podejrzani popełnili zarzucane im przestępstwo. Sąd rozstrzygając wnioski prokuratora wziął również pod uwagę uzasadnioną obawę matactwa oraz grożącą obu podejrzanym surową karę.

Na decyzję Sądu o zastosowaniu tymczasowego aresztowania służy obu podejrzanym zażalenie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 17 listopada 2017 r. 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.