Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Byli policjanci podejrzani o stosowanie gróźb i przemocy staną przed sądem
Byli policjanci podejrzani o stosowanie gróźb i przemocy staną przed sądem PDF Drukuj artykuł


Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia w sprawie dotyczącej stosowania przez policjantów gróźb i przemocy wobec osób przesłuchiwanych.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce pod koniec listopada 2017 r. skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 17 osobom, które są podejrzane o to, że jako funkcjonariusze Policji przekroczyli swoje uprawnienia służbowe lub nie dopełnili ciążących na nich obowiązków w zakresie ochrony życia i zdrowia ludzi oraz zapobiegania przestępstwom i wykroczeniom.

Akt oskarżenia w tej sprawie zawiera 71 zarzutów. Z ustaleń prokuratury wynika, że 13 funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w okresie od marca 2014 roku do kwietnia 2015 roku przekroczyło swoje uprawnienia służbowe, stosując wobec osób przesłuchiwanych bezprawne groźby i przemoc w celu uzyskania od nich informacji, zeznań lub wyjaśnień w prowadzonych postępowaniach karnych.

Kilku policjantom prokurator zarzucił niedopełnienie obowiązków. Ich przewinienie miało polegać na tym, że wiedząc o stosowaniu przez innych policjantów przemocy wobec przesłuchiwanej osoby bądź widząc stosowanie takiej przemocy, nie podjęli żadnych działań, żeby zapobiec temu przestępstwu.

Na jednym z podejrzanych dodatkowo ciążą zarzuty posiadania narkotyków oraz amunicji bez wymaganego zezwolenia.

Pięć osób objętych aktem oskarżenia, podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego, przyznało się lub częściowo przyznało się do zarzucanych im czynów. Pozostałe 12 osób nie przyznało się do przedstawionych im zarzutów.

Sąd nie wyznaczył jeszcze pierwszego terminu rozprawy. Akta tej sprawy liczą 29 tomów (tj. około 6 tys. kart z dokumentami).

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 4 grudnia 2017 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.