Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Areszt dla podejrzanych w sprawie o napad i pobicie dwóch obywateli USA
Areszt dla podejrzanych w sprawie o napad i pobicie dwóch obywateli USA PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Giżycku w dniu 7 grudnia 2017 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy wobec 20-letniego Huberta Ch. i jego rówieśnika Bartłomieja K. Obaj mężczyźni są podejrzani m.in. o dokonanie rozboju i pobicie dwóch obywateli amerykańskich.

Prokurator Rejonowy w Giżycku skierował do miejscowego Sądu Rejonowego wnioski o tymczasowe aresztowanie dwóch 20-latków - Huberta Ch. oraz Bartłomieja K. Obaj mężczyźni są podejrzani o to, że w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 r. w centrum Giżycka dokonali rozboju i pobili dwóch obywateli amerykańskich. Według ustaleń prokuratury napastnicy najpierw bez powodu pobili pracownika cywilnego amerykańskiej jednostki wojskowej, a wkrótce potem zaatakowali amerykańskiego żołnierza, któremu następnie zabrali pieniądze, telefon komórkowy oraz dokumenty. Żołnierz armii USA w wyniku tej napaści doznał poważnych obrażeń twarzy.

Prokurator zarzucił Hubertowi Ch. także zniszczenie dokumentów skradzionych wcześniej jednemu z pokrzywdzonych obywateli USA oraz udział w pobiciu Tomasza J.  w nocy 9 września 2017 r. w Giżycku. Z kolei Bartłomiejowi K. dodatkowo został przedstawiony zarzut udziału w pobiciu Pawła K., do którego doszło również w nocy 9 września 2017 r. w Giżycku.

Hubert Ch. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do zarzucanych mu czynów. Natomiast Bartłomiej K. nie przyznał się do udziału w pobiciu dwóch amerykańskich obywateli.

Sąd Rejonowy w Giżycku II Wydział Karny uznał wnioski prokuratora za uzasadnione i w dniu 7 grudnia 2017 r postanowił zastosować wobec obu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy, tj. do dnia 4 marca 2018 r. w odniesieniu do Huberta Ch. oraz do dnia 5 marca 2018 r. w stosunku do Bartłomieja K. W ocenie Sądu zachodzi wysokie prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych wszystkich zarzucanych im przestępstw. Jednocześnie Sąd podzielił stanowisko prokuratora, że jedynie zastosowanie wobec Huberta Ch. oraz Bartłomieja K. tymczasowego aresztowania zapewni prawidłowy tok postępowania w tej sprawie. Sąd rozstrzygając wnioski prokuratora wziął pod uwagę w szczególności grożącą obu podejrzanym surową karę.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 7 grudnia 2017 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.