Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Proces mechanika oskarżonego o oszustwa na ponad 700 tys. zł
Proces mechanika oskarżonego o oszustwa na ponad 700 tys. zł PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatruje sprawę Radosława T., mechanika spod Olsztyna oskarżonego o dokonanie 15 oszustw związanych m.in. z oferowaniem sprowadzenia różnego rodzaju pojazdów z zagranicy.

Prokurator Rejonowy Olsztyn – Północ pod koniec września 2017 roku skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Radosławowi T. podejrzanemu o dokonanie w okresie od maja 2012 do kwietnia 2017 roku 15 oszustw na szkodę 15 osób (tj. o czyny z art. 286§ 1 kk). Przestępstwa zarzucane oskarżonemu miały polegać na doprowadzeniu pokrzywdzonych osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwotach od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Według ustaleń prokuratora Radosław T. wprowadzał pokrzywdzonych w błąd m.in. co do zamiaru sprowadzenia różnego rodzaju pojazdów z zagranicy, a otrzymane od nich pieniądze przeznaczał na własne nieustalone cele, przy czym z popełnienia tego rodzaju przestępstw uczynił sobie stałe źródło dochodów.

Na pierwszym terminie rozprawy, w dniu 12 grudnia 2017 roku, Radosław T. złożył wniosek o tzw. dobrowolne poddanie się karze i zaproponował dla siebie karę 7 lat pozbawienia wolności wraz z orzeczeniem obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych. Do jego prośby zgodnie przychylili się wówczas oskarżyciele posiłkowi, pokrzywdzeni oraz prokurator. Jednak na kolejnej rozprawie, w dniu 9 stycznia 2018 roku, oskarżony zmienił swoje stanowisko uznając, że taki wyrok byłby dla niego zbyt surowy i zaproponował dla siebie karę 5 lat pozbawienia wolności. Prokurator sprzeciwił się takiemu wnioskowi, co skutkowało tym, że proces Radosława T. toczy się w normalnym trybie.

Na rozprawie w dniu 9 stycznia 2018 roku Radosław T. złożył obszerne wyjaśnienia, w których nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.

Kolejne terminy w tej sprawie zostały wyznaczone na 12 i 15 lutego 2018 roku na godz. 9.15 (sala 117).

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 9 stycznia 2018 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.