Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Wyrok w sprawie zabójstwa kobiety na tle rabunkowym w Giżycku
Wyrok w sprawie zabójstwa kobiety na tle rabunkowym w Giżycku PDF Drukuj artykuł


Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 16 stycznia 2018 r. skazał Roberta J. na karę 25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo na tle rabunkowym 58-letniej kobiety. Wyrok nie jest prawomocny.

Do śmierci tej kobiety doszło w dniu 12 grudnia 2016 r. w wynajmowanym przez nią mieszkaniu przy ul. Mickiewicza w Giżycku. Robert J., podejrzany o jej zabójstwo, już następnego dnia został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji na terenie Gołdapi. Prokurator w sporządzonym pod koniec maja 2017 r. akcie oskarżenia zarzucił mu działanie z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia 58-letniej kobiety w związku z rozbojem (tj. o czyn z art. 148 §2 pkt 2 kk).

Według ustaleń śledczych Robert J. będąc z wizytą w mieszkaniu pokrzywdzonej zadał jej m.in.  dwanaście ciosów ostrym narzędziem w okolicę szyi, klatki piersiowej i brzucha, co skutkowało wewnętrznym krwotokiem i śmiercią kobiety. Następnie zabrał należące do niej pieniądze w kwocie nie mniejszej niż 890 zł, a także przedmioty (m.in. aparat cyfrowy, tablet, walizka, ręczniki) o łącznej wartości ponad 1,4 tys. zł. Oprócz zbrodni zabójstwa prokurator zarzucił mu również, że posługując się sprzętem komputerowym podrobił dwa banknoty o nominałach 100 zł (tj. o czyn z art. 310 §1 i 3 kk).

Robert J. w toku prokuratorskiego śledztwa wyjaśnił, że do tych zdarzeń doszło w wyniku kłótni. Jednak nie miał zamiaru zabić 58-latki, ani dokonać rabunku. Natomiast w odniesieniu do zarzutu podrobienia banknotów mężczyzna tłumaczył, że za pomocą komputera wydrukował banknoty, ale nie miał zamiaru wprowadzić ich w obieg.

Robert J. podobnie tłumaczył się przed Sądem Okręgowym w Olsztynie na rozprawie w dniu 24 października 2017 r. rozpoczynającej proces w tej sprawie. Oskarżony odmówił jednak złożenia wyjaśnień.

W dniu 16 stycznia 2018 r. zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Roberta J. za winnego popełnienia obu zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci pozbawienia praw publicznych na okres 3 lat.

Sąd okręgowy uznał, że kara wymierzona Robertowi J., który pozbawił życia kobietę i ją obrabował, będzie sprawiedliwa. Sąd podając ustne motywy rozstrzygnięcia wskazał, że nie może być mowy o działaniu oskarżonego w zamiarze ewentualnym, na co wskazywał jego obrońca, skoro pokrzywdzona otrzymała od niego kilkanaście ciosów ostrym narzędziem.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, 16 stycznia 2018 roku 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.