Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego Kara więzienia za próbę kradzieży z włamaniem do bankomatu w Olsztynie
Kara więzienia za próbę kradzieży z włamaniem do bankomatu w Olsztynie PDF Drukuj artykuł


Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 26 stycznia 2018 r. skazał Mirosława C. na karę 3 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności oraz Andrzeja S. na karę 2 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności za próbę kradzieży z włamaniem do bankomatu przy ul. Barcza w Olsztynie. Wyrok nie jest prawomocny.

Mirosław C. oraz Andrzej S. zostali oskarżeni o to, że w 2015 r. w porozumieniu z jeszcze innymi osobami dwukrotnie usiłowali dokonać kradzieży z włamaniem do bankomatów znajdujących się na terenie Olsztyna. Pierwszego przestępstwa mieli dopuścić się w nocy 22 maja 2015 r. przy ul. Płoskiego w Olsztynie. Według ustaleń prokuratury sposób ich działania był następujący: po uprzednim podważeniu panelu bankomatu stojącego przy sklepie i podczepieniu do sejfu stalowej liny zamocowanej drugim końcem do samochodu terenowego marki Jeep Grand Cherokee, usiłowali wyrwać sejf i dostać się do jego wnętrza, w którym znajdowały się pieniądze w kwocie 175 tys. zł. Oskarżeni tego celu jednak nie osiągnęli, ponieważ nie zdołali pokonać zabezpieczeń bankomatu.

W nocy 26 maja 2015 r. obaj mężczyźni w podobny sposób mieli usiłować ukraść pieniądze z bankomatu  znajdującego się przy supermarkecie na ul. Barcza w Olsztynie. W sejfie było ponad 110 tys. zł. Ale i tym razem podejrzani nie osiągnęli celu, bo nie byli w stanie pokonać zabezpieczeń bankomatu. Zostali jednak dostrzeżeni przez mieszkańców pobliskich bloków, którzy o próbie włamania do bankomatu powiadomili policję. Dzięki temu policjanci podjęli pościg za autem terenowym, w którym miały przebywać w sumie trzy osoby. Uciekinierzy nie reagowali na sygnały dźwiękowe i świetlne, a jeden z nich w pewnym momencie wyrzucił na drogę ostro zakończone przedmioty, tzw. krzyżaki, które miały unieruchomić radiowozy ścigających ich policjantów. Pościg zakończył się dopiero w okolicach miejscowości Szczęsne w powiecie olsztyńskim. Funkcjonariusze ujęli wtedy Mirosława C. oraz Andrzeja S., a trzeciego z mężczyzn nie udało się zatrzymać.

Obaj skarżeni w trakcie procesu przyznali się tylko do próby kradzieży z włamaniem do bankomatu przy ul. Barcza w Olsztynie, po której zostali zatrzymani przez policjantów. Andrzej S. przyznał się także do zarzutu podrobienia dokumentu w postaci umowy kupna-sprzedaży pojazdu terenowego Jeep Grand Cherokee.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 26 stycznia 2018 r. uznał obu oskarżonych za winnych dokonania próby kradzieży z włamaniem tylko do bankomatu przy ul. Barcza w Olsztynie. Mirosław C. został za to skazany na karę 3 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Andrzej S., którego Sąd uznał także za winnego podrobienia dokumentu, otrzymał karę łączną 2 lat i 2 miesięcy więzienia.

Sąd podając ustne motywy wyroku wyjaśnił, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił jedynie na przypisanie oskarżonym popełnienie czynu, który miał miejsce w dniu 26 maja 2015 r. przy ul. Barcza w Olsztynie. Zebrany materiał dowodowy nie pozwolił natomiast na jednoznaczne ustalenie, że oskarżeni mieli związek z próbą włamania do bankomatu przy ul. Płoskiego w Olsztynie. W ocenie Sądu podobny sposób działania, jak również ta sama marka pojazdu, którym mieli się posługiwać sprawcy, to za mało, aby przyjąć, że oskarżeni brali udział w tym przestępstwie.

Sąd wymierzając kary oskarżonym wziął pod uwagę wysoką społeczną szkodliwość popełnionego przez nich czynu. Sąd wskazał przy tym, że Mirosław C. dopuścił się tego przestępstwa działając w warunkach recydywy. Z kolei Andrzej S. nie był wcześniej karany.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski – Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olsztyn, dnia 26 stycznia 2018 r.

 


Pokaż/ukryj stopkę artykułu.