Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego
Komunikaty Rzecznika Prasowego
Zabił 87-letnią działkowiczkę PDF Drukuj artykuł

 

6 lipca 2016r.  Sąd Okręgowy w Olsztynie ogłosił wyrok w sprawie zabójstwa 87-letniej Zofii C. do którego doszło 8 czerwca 2015 r. na jednym z olsztyńskich ogrodów działkowych. Sąd uznał, że winnym zabójstwa jest Michał G. (l. 30) i skazał go na karę łączną 25 lat więzienia. W kolejnych punktach wyroku sąd orzekł, że o warunkowe przedterminowe zwolnienie Michał G. może się ubiegać nie wcześniej niż po odbyciu 20 lat z orzeczonej wobec niego kary, zaś karę winien odbywać w systemie terapeutycznego oddziaływania dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych oraz z zaburzeniami osobowości.

Nadto Michał G. był oskarżony i został przez sąd uznany za winnego naruszenia w dniu 18 czerwca 2015 r. nietykalności cielesnej i usiłowania kradzieży torebki jednej z klientek hipermarketu przy ul. Pstrowskiego w Olsztynie. 

Wyrok nie jest prawomocny. Podstawa prawna skazania to art. 148 par. 1 k.k. w zbiegu  z art. 197 par 2 k.k. oraz art. 217 par. 1 k.k. i art. 13 par. 1 k.k. w związku z art. 278 par. 1 k.k. w zw. z art. 64 par. 1 k.k.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 8 lipca 2016 r.

 
25 lat pozbawienia wolności za zabójstwo młodego żołnierza PDF Drukuj artykuł

 

Karę 25 lat pozbawienia wolności orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie wobec oskarżonego Artura Pawła S. (l.32). Wyrokiem z 29 czerwca 2016 r. sąd uznał,  że mieszkaniec Ostrołęki winien jest zabójstwa (z zamiarem ewentualnym) Krzysztofa B. (l.21) mieszkańca Olsztyna, który kilka dni przed zdarzeniem podpisał kontrakt dotyczący zawodowej służby wojskowej. Sąd orzekł wobec oskarżonego na rzecz oskarżyciela posiłkowego Krzysztofa B. (ojca) zadośćuczynienie w kwocie 60 tysięcy złotych za doznaną krzywdę.

Do zabójstwa doszło 15 sierpnia 2015 r. około godziny 3.40 nad ranem w lokalu „Wieprz-Pieprz” przy ulicy Nadbrzeżnej w Giżycku. Artur Paweł S. przewidując możliwość pozbawienia życia Krzysztofa B.  i godząc się na to, działając z bardzo dużą siłą, zamachem zadał mu cios w głowę metalową nogą taboretu barowego ważącego 7,2 kg.  Spowodował tym u wymienionego  obrażenia w postaci rany głowy uszkadzającej łuskę kości czołowej i mózg, wieloodłamowe  złamanie podstawy  i masywne krwiaki, w wyniku których to obrażeń pomimo reanimacji i udzielonej pomocy lekarskiej Krzysztof B.  w dniu 17 sierpnia 2015 r. w Olsztynie zmarł.

Wyrok nie jest prawomocny. Kwalifikacja prawna czynu z artykułu 148 par. 1 k.k.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 30 czerwca 2016 r.

 
Rekordowe oszustwo przez internet PDF Drukuj artykuł

 

Na karę łączną 5 lat pozbawienia wolności i 100 tysięcy złotych grzywny  (500 stawek dziennych po 200 złotych jedna stawka) skazał Sąd Okręgowy w Olsztynie Łukasza K. (l.28) ze Szczecina (sygnatura akt IIK128/14). Wyrokiem z 8 czerwca 2016 r. sąd uznał go winnym tego, że w okresie od 20 stycznia 2010 r. do 1 grudnia 2011 r. w Szczecinie i na terenie całego kraju, w krótkich odstępach czasu, ze z góry powziętym zamiarem,  w celu osiągnięcia korzyści majątkowej,  czyniąc sobie z tego stale źródło dochodu, podając się za inne osoby, wprowadził w błąd bardzo wiele osób oferując  na stronach internetowych sprzedaż suplementów diety, odżywek dla sportowców i leków. W sumie doszło do 1305 przypadków oszustwa – oskarżony nie wysłał zamówionych produktów, ewentualnie puste opakowania itp. – a kwota uzyskana z działalności przestępczej to ok. 303.000 złotych.

Dodatkowo Sąd uznał Łukasza K. winnym także tego, że 29 listopada 2011 r. w Szczecinie obiecał udzielić korzyści majątkowej w kwocie 40 tysięcy złotych policjantom z KPP w Policach, aby skłonić ich do odstąpienia od czynności służbowych przeszukania i zatrzymania jego osoby. Ponadto sąd skazał go za posiadanie materiałów pedofilskich, nieznacznej ilości narkotyków, posługiwanie się fałszywymi dokumentami, a także za groźby  karalne. Wraz z oszustwami Łukasz K. został  uznany winnym w sumie 1318 zarzutów.

Sąd nałożył na oskarżonego obowiązek naprawienia szkody pokrzywdzonym. Na poczet orzeczonej kary zaliczył mu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie od dnia 29 listopada 2011 r. do 23 kwietnia 2014 r.

W tej sprawie od stycznia 2015 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie odbyło się 36 terminów rozprawy. Akta liczą 220 tomów, zaś wyrok 370 stron. Wyrok nie jest prawomocny.

Podstawa prawna skazania: art. 286 par.  1 k.k. w związku z art. 294 par. 1 k.k. w związku z art. 12 i 65 par 1 k.k. a także art. 229 par. 3 k.k., 270 par. 1 i 275 par 1 k.k., art. 191a par.1 i 191 par. 2 k.k. oraz art. 62 ust. 3 i art.  58 ust.1 ustawy z 29 lipca 2005 o przeciwdziałaniu narkomanii.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 10 czerwca 2016 r.

 
Fioletowe wstążeczki w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości PDF Drukuj artykuł

 

23 maja po raz pierwszy w Polsce obchodzony był Dzień Wymiaru  Sprawiedliwości, którego formą uczczenia była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów, przedstawicieli zawodów prawniczych.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości ma charakter ogólnoeuropejski.  Inicjatorem jego ustanowienia jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, zaś w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iusticia”. Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość.  Ideę ustanowienia 23 maja Dniem Wymiaru Sprawiedliwości poparła Krajowa Rada Sądownictwa. Obchody miały pokazać  jedność środowiska i znaczenie jakie dla demokratycznego państwa, obok władzy ustawodawczej i wykonawczej, ma niezależna władza sądownicza.
Tego dnia w wielu sądach na terenie całego kraju organizowane były Otwarte Dni Sądów.

Aktualnie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie można oglądać wystawę fotograficzną sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie Barbary Kokoryn zatytułowaną: „Sędzia w nowym Wymiarze”, a na V piętrze sportowe trofea pracowników sądu. 

IMG 1732
fot. Barbara Kokoryn

 

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 24 maja 2016 r.

 
Sąd otwarty dla uczniów PDF Drukuj artykuł

 

20 kwietnia 2016 r. w „Dniu Przedsiębiorczości” w Sądzie Okręgowym w Olsztynie po raz kolejny gościła grupa uczniów z Zespołu Szkół nr 3 ze Szczytna, a także z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Młodzież  miała możliwość zwiedzenia sądu i w roli publiczności wzięła udział w rozprawach karnych. Podczas spotkania z sędzią Sądu Okręgowego Agnieszką Żegarską, usłyszała o tym, czym zajmuje się sąd i jak wiele spraw ma codziennie do rozstrzygnięcia. Dowiedziała się też, jak wygląda droga do zawodu sędziego.

Na zakończenie całodniowego pobytu w sądzie, podczas krótkiej praktyki w sekretariatach niektórych sądowych wydziałów, licealiści mogli bezpośrednio przekonać się, na czym polega praca w wymiarze sprawiedliwości.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 21 kwietnia 2016 r.

dyplom

 

podziękowania copy

 

 
<< pierwsza < poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 następna > ostatnia >>

Strona 91 z 98