Strona główna K O M U N I K A T Y Rzecznika Prasowego
Komunikaty Rzecznika Prasowego
W "Dniu przedsiębiorczości" praktyka sądowa PDF Drukuj artykuł

 

Już kolejny raz gościli w Sądzie Okręgowym w Olsztynie uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana Sobieskiego w Szczytnie.

25 marca br. z okazji „Dnia przedsiębiorczości” piętnastoosobowa grupa z kolejnego rocznika miała okazję uczestniczyć w jednodniowych praktykach, w programie których był m.in. udział w prawdziwej rozprawie w V Wydziale Gospodarczym Sądu, zwiedzanie budynku i spotkanie z rzecznikiem prasowym. Po wizycie w Sądzie Okręgowym w Olsztynie licealiści ze Szczytna podziękowali za to, że „mogli już teraz zapoznać się ze swoim wymarzonym zawodem i tym samym zweryfikować swoje wyobrażenia o nim z rzeczywistością”.

Jak wygląda sąd - bać się go, czy nie? Jak zostać sędzią, na czym polega jego praca?  Dlaczego nieznajomość prawa szkodzi? Na te i wszystkie inne pytania szczegółowo, w bezpośredniej, otwartej rozmowie odpowiadała sędzia Agnieszka Żegarska - rzecznik prasowy.

Każdego miesiąca w "żywych lekcjach" w Sądzie Okręgowym w Olsztynie uczestniczy przynajmniej kilka grup młodzieży szkolnej. Drzwi dla nich (po wcześniejszym zgłoszeniu) mamy zawsze otwarte.

podziękowania

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 16 kwietnia 2015 r.

 

 
Wyrok łączny dla Jacka W. PDF Drukuj artykuł

 

15 lat pozbawienia wolności - taki wyrok łączny orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie wobec Jacka W. 15 kwietnia 2015 r., po rozprawie z udziałem skazanego, sąd połączył wyroki z ostatnich trzech prawomocnie zakończonych postępowań przeciw niemu.

Wyrok Sądu Rejonowego w Suwałkach z dnia 5 listopada 2004 r. (sygn. akt II K 663/02) skazujący Jacka W. na 6 lat pozbawienia wolności za czyn z art. 189 par. 2 k.k. (bezprawne pozbawienie wolności innej osoby na okres powyżej 7 dni) w zbiegu z art. 159 k.k. (pobicie) w zbiegu z art. 191 par. 1 k.k (groźby karalne). 

Wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie z dnia 14 lipca 2005 r. (sygn. akt VII K 1368/03) skazujący go na 9 lat więzienia za 20 kradzieży luksusowych samochodów popełnionych w okresie od 23 maja 1995 r. do 3 stycznia 1997 r. z art. 279 par 1 k.k. w  związku z art. 64 par. 2 k.k. (kradzieże z włamaniem w warunkach wielokrotnej recydywy). 

Wyrok Sądu Rejonowego w Suwałkach z dnia 28 czerwca 2010 r. (sygn. akt II K 349/09) skazujący go na 8 lat więzienia za popełnione w okresie od maja do listopada 1999 r. za czyny z art. 189 par. 1 i 2 k.k, art.191 par. 2 k.k, a także z art. 245 k.k. (bezprawne, z użyciem przemocy wpływanie na świadka). 

Na poczet orzeczonej kary łącznej sąd zaliczył skazanemu okres odbywania kary od dnia 4 października 2000 r. do dnia 15 kwietnia 2015 r.

Jacek W. (ur.1954 w Olsztynie), począwszy od 6 marca 1973, był  piętnastokrotnie prawomocnie skazywany. Fakt ten oraz charakter czynów - mimo deklaracji o krytycznym stosunku osadzonego do popełnionych przez siebie przestępstw - były powodem tego, że sąd nie znalazł wobec skazanego istotnych okoliczności łagodzących, nie przychylił się do wniosku obrońcy Jacka W. wnoszącego o wydanie wyroku łącznego w wymiarze 14 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności i orzekł 15 lat - w takim przypadku najsurowszą, przewidzianą w kodeksie karnym - karę łączną pozbawienia wolności .

 Jesienią br. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpocznie się proces Jacka W. w sprawie, w której Sąd Najwyższy uchylił  wyrok skazujący go na dożywotnie pozbawienie wolności  za zabójstwo w 1999 roku. Po tym jak do czynu, wskazując miejsce zakopania ciała ofiary, przyznała się inna  osoba, Sąd Najwyższy wyrokiem z 21 listopada 2014 r. (sygn. akt IIIKO 74/14) wznowił postępowanie sądowe w tej sprawie. Uchylił jednocześnie skazujące Jacka W. wyroki: Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 10 listopada 2005 r. (sygn. akt II AKa 189/05) oraz wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego w Suwałkach z 13 czerwca 2003 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania w pierwszej instancji. 

W dniu 11 marca 2015 r. ta obszerna i skomplikowana sprawa (66 tomów, ponad 13 tysięcy kart) została przekazana do rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu w Olsztynie (sygn. akt II K 68/15). Posiedzenie w sprawie terminów i organizacji procesu zaplanowane jest wstępnie w czerwcu br.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 16 kwietnia 2015 r.

 
Sąd na długim dystansie PDF Drukuj artykuł

 

1 kwietnia 2015 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Kortowie odbyła się ceremonia zakończenia kolejnej edycji biegowych zawodów City Trail w Olsztynie. W sześciu biegach, jakie od października 2014 r. do marca 2015 r. rozegrano na 5-kilometrowej trasie nad Jeziorem Długim uczestniczyło za każdym razem około czterystu biegaczy. Ekipa pracowników Sądu Okręgowego w Olsztynie, w większości żeńska, była najliczniejszą zorganizowaną grupą. Aż 28 osób wzięło udział w przynajmniej jednym biegu, kilkanaście ukończyło cztery biegi zyskując prawo do medalu za uczestnictwo. Dla wielu były to pierwsze w życiu medale sportowe.

Organizatorzy zawodów City Trail, które są rozgrywane w całej Polsce, za propagowanie biegania i zdrowego stylu życia specjalną plakietką wyróżnili Dyrektora Sądu Okręgowego w Olsztynie Rafała Turka.

26 kwietnia 2015 r. w Warszawie biegacze z olsztyńskiego sądu zmierzą się z jeszcze dłuższym dystansem. Kilkanaście osób pobiegnie na 10 kilometrów w zawodach wchodzących w skład Orlen Warsaw Marathon.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 3 kwietnia 2015 r.

Drużyna SO

 

 
Uciekając porwaną taksówką spowodował śmiertelny wypadek PDF Drukuj artykuł


Na łączną karę 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 18 marca 2015 r. skazał Daniela J. (sygn. akt II K 1398/14). Sąd orzekł wobec oskarżonego dodatkowo środek karny - zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze. Nadto oskarżony ma naprawić szkodę wyrządzoną właścicielowi skradzionego i zniszczonego wskutek wypadku samochodu.

Daniel J. (ur.1991 r. w Ciechanowie) został uznany za winnego wszystkich trzech stawianych mu w akcie oskarżenia zarzutów:
- po pierwsze tego, że 30.10.2014 r. w Olsztynie przy ul. Zimowej, działając wspólnie i w porozumieniu z inną osobą, dokonał rozboju (kradzieży po przednim użyciu przemocy) wobec właściciela taksówki;

- po drugie: tego samego dnia kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości na drodze krajowej nr 16 w okolicach ul. Lubelskiej w Olsztynie umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym (nie dostosował prędkości do panujących warunków). W rezultacie, stracił panowanie nad kierowanym przez siebie pojazdem. Samochód wypadł z drogi i uderzył w barierki ochronne oraz słup oświetleniowy. Pasażer pojazdu (drugi ze sprawców rozboju), na skutek odniesionych w wypadku obrażeń, poniósł śmierć na miejscu;

- po trzecie, Daniel J. został uznany za winnego tego, że kierował samochodem w stanie nietrzeźwości wynoszącym blisko 0,70 mg/l (ok.1,4 promila) w wydychanym powietrzu i naruszając zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, który w styczniu 2014 r. orzekł wobec niego Sąd za podobne przestępstwo.

Wyrok nie jest prawomocny. Kwalifikacja prawna czynów: art. 280 § 1 k.k. (pierwszy czyn), art. 177 § 2 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. (drugi czyn) i art. 178a § 4 k.k. (trzeci czyn). 

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 19 marca 2015 r.

 
Uchwała Rady Nadzorczej zgodna z prawem PDF Drukuj artykuł

 

 Sąd Okręgowy w Olsztynie I Wydział Cywilny w sprawie o sygn. akt IC 655/14 oddalił powództwo Wiesława Sz. przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Pojezierze” w Olsztynie o ustalenie nieważności uchwały Rady Nadzorczej spółdzielni oraz zasądził od powoda na rzecz pozwanej 197 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu.

Po rozpoznaniu sprawy, w dniu 13 marca 2015 r. Sąd uznał, że uchwała Rady Nadzorczej nr 53/13/14 z dnia 6 sierpnia 2014 r. ustalająca regulamin najmu miejsc postojowych na terenie należącym do SM „Pojezierze”, podjęta została zgodnie z prawem i nie narusza zasad współżycia społecznego.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Agnieszka Żegarska
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie

Olsztyn, 17 marca 2015 r.

 
<< pierwsza < poprzednia 91 92 93 94 95 96 97 98 następna > ostatnia >>

Strona 95 z 98